Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kodex Bonzáka korupce bych nepodepsal!

5. 07. 2014 18:45:00
V poslední době se rozhořela diskuze mezi příznivci a odpůrci pana Hanáka, tedy Bonzáka korupce. Položil jsem si tedy otázku, kterou si musí položit každý, kdo chce vyhodnotit, co o člověku vypovídá, když daný kodex odmítne podepsat. Podepsal bych? Odpověď zněla - Ne, nepodepsal.

Nejprve doporučuji si velice pečlivě přečíst dotyčný text.

Domnívám se, že to mohou podepsat pouze dvě skupiny lidí:

a) Naivní idealisté – naivní idealista je dle mého názoru člověk, který uznává jen jednu pravdu a jedno řešení problémů. Svět je pro něho vesměs černobílý. Naivní idealisté jsou mezi zastánci všech náboženství, ideologií a politických směrů. Právě jim nedělají problém výrazy jako „jakémukoliv“ či „od kohokoliv.“

b) Bezcharakterní pragmatici (dodávám, že pragmatik může i být i charakterní, ale ten spíše nepodepíše) – jak Bonzák sám přiznává: „V případě nedodržení tohoto slibu nevzniká nikomu žádný právní nárok na jakékoliv sankce. Signatář nese pouze právně nepostižitelnou morální a společenskou odpovědnost za případné nedodržení svého slibu.“ Myslím, že bezcharakterním jedincům na jejich morální zodpovědnosti asi moc nezáleží (tu společenskou přijmou jako přijatelné riziko), tak proč by to neměli podepisovat?

Slíbím-li něco na svou čest (a mám-li nějakou), měl bych to myslet smrtelně vážně.

Kdo se ale alespoň trochu vyzná v lidském jednání, ví, že každý může říci, jak by se v určité situaci rád zachoval. Jak se bojí, aby se nezachoval. Ale jak se zachová? To zjistí, až v ní bude. To je jeden důvod, proč bych nepodepsal. Dokud v nějaké situaci nejsem, je opravdu těžké na sto procent říci, jak se skutečně zachovám. Kdo tvrdí opak, tak dle mého názoru lže sám sobě. Na druhé straně, právě podpis podobného závazku by mohl být tím motivátorem, abych se zachoval správně. Takže tento důvod může být i důvodem k podpisu.

Hlavním důvodem, proč nepodepsat, jsou ovšem ona slova „na jakémkoli“ a „od kohokoli.“ Například náhodou odhalíte, že nějaký váš kamarád pěstuje marihuanu. No tak, určitě někoho takového znáte. Nepěstuje ji jenom pro svoji potřebu, ale i pro své kamarády. On se vašeho odhalení lekne a nabídne vám, že když ho neprásknete, tak vám ubalí pár jointů zadarmo a nebo, pokud nehulíte, tak vám koupí pár piv. Budete volat policii?

Nemusí to být notně mladík, může jít i o seniora, který pěstování používá jako levnější a dostupnější náhražku lékařského konopí. V článku zmiňovaná lékařka patrně také patřila k lidem, kteří rádi užívají slova jako „vždy“ a „kdykoli.“ Pěstovat trávu je prostě trestné, tak volala policii (kdyby se raději nechala uplatit). Policisté už zjevně mozek používali i k myšlení.

Jste na pozici, kde jednáte s klienty. V soukromé firmě. Klient vám nabídne, že když mu dáte lepší podmínky, tak vám dá bokem flašku vína. Vaše možnost dát lepší nebo horší podmínky je nulová, obchod se snažíte uzavřít vždy (žijete z toho) a to bez ohledu na tuto nabídku. Volali byste policii a předstírali převzetí flašky vína? Osobně jsem podobnou nabídku obrátil v žert a pokračoval v rozhovoru.

Zjistíte, že jedna vaše kamarádka podvádí svého přítele. Toho znáte také, ale nijak zvlášť dobře. Nabídne vám, že když mu to nepovíte, tak... Opět, budete volat policii?

Nesmyslné příklady? Záměrně přehnané, ovšem situace z běžného života. Myslím, že většina lidí zná nějakého huliče, i prodavač se občas setká s podobnou nabídkou (většinou od starších lidí, zvyklých na komunistické hospodaření) a snad každý zná nějakého nevěrníka či nevěrnici, jež jsou klidně ochotni korumpovat, aby to na ně neprasklo.

V politice jsou pak běžné obchody typu „ty podpoříš můj návrh tady a já tvůj támhle.“ I to je vlastně korupce.

Bonzáka korupce řadím mezi naivní idealisty. V jeho světě je korupce viníkem veškerého zla a je vždy nutné ji trestat. Svět je ovšem mnohem barevnější a podobný přístup nikam nikdy nevedl a nikdy nikam nepovede. Jedinec se vždy musí rozhodovat v mnohem komplikovanějších situacích, než jsou prosté kategorie dobra a zla.

To, jak se nakonec rozhodne, záleží na jeho osobním morálním kreditu a integritě a nikoli na tom, zda podepsal nějaký kodex.

I když si pana Hanáka velmi vážím za jeho ochotu rvát se za své ideály, je nutné říci, že naivní idealisté mají zvláštní schopnost být potencionálně velmi nebezpeční, protože své zásady berou až moc vážně.

Opravdu si myslíte, že je v pohodě vytvářet podobný seznam?

Autor: Karel Šindelář | sobota 5.7.2014 18:45 | karma článku: 16.62 | přečteno: 876x

Další články blogera

Karel Šindelář

Klíčové referendum proběhne 7.2. na Slovensku

Slovensko, jedna z nejkřesťanštějších zemí Evropy, je na rozcestí. Sobotní referendum ukáže, zda je stále ještě věrné svým křesťanským základům, nebo už i na Slovensku zvítězil moderní neomarxismus. Referendum je klíčové pro celou Evropu, protože pokud se své identity vzdá i mladý a věřící národ jako Slováci, lze těžko očekávat, že někde jinde bude situace lepší.

5.2.2015 v 21:50 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Karel Šindelář

Islámský terorismus versus umírněný islám.

Jaký je rozdíl mezi muslimskými teroristy a umírněnými muslimy? Ve zvoleném cíli - nebo jenom ve zvolených prostředcích?

11.1.2015 v 17:59 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 607 | Diskuse

Karel Šindelář

Dnes jsme všichni Charlie: Hněv a hrdost!

Hněv a Hrdost je kniha, kterou napsala dnes již bohužel zesnulá italská spisovatelka Oriana Fallaci krátce po útoku na newyorská dvojčata. A právě tyto dva city nejlépe popisují to, co se mi odehrává v hlavě nyní, po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo.

7.1.2015 v 23:41 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 539 | Diskuse

Karel Šindelář

Západ versus islám - neslučitelné protiklady

„Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, že jsou obdařeni svým stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí. Že k zajištění těchto práv se ustanovují mezi lidmi vlády, odvozující svojí oprávněnou moc ze souhlasu těch, jimž vládnou.“ Tolik americká Deklarace nezávislosti, která do značné míry odráží ty nejzákladnější hodnoty západní společnosti. Zkusme je porovnat s tím, jak se na svět dívá islám.

4.1.2015 v 16:12 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 1345 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Kulturní eurotradice

Na novinové titulky typu: V xxx zaútočil nožem (autem, samopalem, dosaďte si sami) na lidi. Po útoku zůstalo šest (patnáct, dvacet, dosaďte si sami) mrtvých... si už zvykáme, jako na nekuřácké nonstop putyky plné maminek s dětmi.

20.8.2017 v 14:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Monika Pilloni

Patriotická loď u Malty: zákaz přistání, posádka bez vody

Defend Europe informují, že 17. srpna završilii svoji úspěšnou misi. Posádka C-Star se nachází na HURD ́S BANK u Malty a jsou bez vody. Kolaboranti pašeráků jsou v přístavech, bojovníci proti ilegalitě nedostali povolení k vjezdu?

20.8.2017 v 14:38 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 281 | Diskuse

Vilém Barák

Veřejných peněz je ve sportovní špíně škoda

Sportovci soutěží za sebe a své sponzory a kdo má touhu vyniknout, bude sportovat i bez státní podpory. A jestliže si někdo přeje, aby Czechia získávala co nejvíce medailí na světových šampionátech, je to jeho věc a jeho peníze.

20.8.2017 v 13:52 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 216 | Diskuse

Beata Krusic

Vzpomínka na "Majkla"

Vzpomínám si jako dnes, kdy 25.6. 2009 přinesla světová média smutnou zprávu, že zemřel americký zpěvák, Michael Jackson.

20.8.2017 v 13:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Dvořák

Zamává kandidát z Vesničky s prezidentskými šancemi Zemana, Horáčka a Drahoše?

V tomto týdnu se budoucí prezidentští kandidáti trumfovali v tom, kdo z nich má už víc podpisů nad padesátitisícový limit, a jenom dosud nerozhodnutý Kubera skromně mlčel, protože má svých patnáct dobrozdání od kolegů ze Senátu.

20.8.2017 v 12:13 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 587 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1450
Liberál, individualista, odpůrce kolektivismu a sociálního inženýrství.

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.