Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miloš Zeman se nemá muslimům za co omlouvat

10. 06. 2014 20:30:00
Miloše Zemana jsem nevolil, obvykle s ním nesouhlasím a jeho sny o federální Evropě považuji za utopii. Je ovšem nutné říci, že ve vztahu k islámu má nejspíše pravdu.

Určitě by byla chyba generalizovat a tvrdit, že všichni muslimové jsou stejní. Nejsou, stejně jako nejsou stejní všichni křesťané nebo ateisté. Ovšem je třeba si přiznat, že současná podoba islámu je s naší představou o tom, jak vypadá civilizace, slušně řečeno nekompatibilní.

Člověk, zajímající se o mužské archetypy, by patrně řekl, že islám je založen na stínové podobě archetypu bojovníka. Zde je výrazná podoba s militantními a agresivními režimy. Stejně jako v nich, člověk je zbavován vlastního morálního úsudku a tuto roli přejímá nějaký vůdce, v případě islámu vůdci náboženští. Energie „bojovníka“ je pak zaměřena v souladu s jejich přáním.

Krásně je to vidět, když si člověk na Wikipedii vyhledá pojem džihád. Pojem, který původně představoval vnitřní boj, seberozvoj. Postupně se ale měnil, cituji: „Starší verše zdůrazňují právě jeho osobní část, zatímco verše pozdější do popředí dávají jeho šiřitelskou (tzn. i válečnou) část.“ Jinými slovy, původní boj se svými vlastními špatnými vlastnostmi se začal měnit na snahu rozšířit islám do celého světa.

S tím souvisí pohled islámu na svět. Rozlišuje tzv. Dár al-harb (Dům války) a Dár al-islam (Dům islámu). Muslimové se pravda neshodnou na tom, co si pod tím představit. Pro ty radikálnější je Domem války vše, kde neplatí právo šaría. Už toto poněkud černobílé dělení světa jasně naznačuje nepřátelskou povahu islámu, nebo alespoň jeho radikálnějších větví (kterým můžeme zjednodušeně říkat islamismus).

Podobně jako jakákoli jiná agresivní ideologie, i islám dělí lidi do kategorií. Nejvýše si cení samozřejmě muslimů, pod nimi jsou „lidé knihy,“ tedy křesťané a Židé, protože islám vychází ze stejných kořenů. Zbytek (jinověrci, odpadlíci, ateisté) jsou úplně bezcenní.

Správně si Zeman všímá odlišného vztahu islámu k ženám. „Muži zaujímají postavení nad ženami proto, že Bůh dal přednost jedněm z vás před druhými, a proto, že muži dávají z majetků svých (ženám). A ctnostné ženy jsou pokorně oddány a střeží skryté kvůli tomu, co Bůh nařídil střežit. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, varujte a vykažte jim místa na spaní a bijte je! Jestliže vás jsou však poslušny, nevyhledávejte proti nim důvody! A Bůh věru je vznešený, veliký.“ (4:34). Tolik Korán. Je třeba to komentovat?

Naše civilizace je oproti tomu ovlivněna mariánským kultem, romantismem a modernějším gentlemanstvím. Dnešní ženy jsou pak zcela rovnoprávné s muži a pochybuji, že bychom to chtěli měnit. Jako muže, který se cítí býti dědicem západní civilizace, mě postoj islámu k ženám nutně uráží.

Jistě, zejména Starý zákon si s Koránem příliš nezadá. Ovšem jeho podobně radikálně vyznívající verše dnes nikdo nebere vážně. Jsou chápány spíše jako podmíněné dobou, v níž vznikly (a o ní vypovídající), než jako návody pro současný život.

Islám neprošel onou proměnou, kterou prošel judaismus a křesťanství. Proměnou, která by jeho sílu obrátila k boji s vlastními stíny místo k boji s vnějšími nepřáteli. Proměnou, která by z náboženství učinila zase (Jungovými slovy) psychoterapeutický systém, místo systému na vymývání mozků. Křesťané si těmito proměnami procházeli, u nás s tím začali již Konstantin s Metodějem, když chtěli, aby Slované Bibli rozuměli (místo toho, aby se spoléhali na výklady kněží) a překládali ji do Staroslověnštiny.

Islám potřebuje projít podobnou proměnou. Jistě, značná část muslimů to pravděpodobně takto bere. Neberou islám jako dogma a uvědomují si, že některé jeho hodnoty už nejsou, řekněme, aktuální. Uvědomují si, že by možná bylo dobré dodržovat spíše súry řešící např. charitu, než snažit se šířit islám ohněm a mečem. Takový muslim představuje naději. Takové muslimy je možné přijmout, protože ti se mohou zárodkem reformy islámu.

Ovšem na současný islám, islám nereformovaný, zaměřující svoji sílu na venkovní agresi a na potlačování ženství, je třeba pohlížet se značnou skepsí.

Autor: Karel Šindelář | úterý 10.6.2014 20:30 | karma článku: 22.80 | přečteno: 821x

Další články blogera

Karel Šindelář

Klíčové referendum proběhne 7.2. na Slovensku

Slovensko, jedna z nejkřesťanštějších zemí Evropy, je na rozcestí. Sobotní referendum ukáže, zda je stále ještě věrné svým křesťanským základům, nebo už i na Slovensku zvítězil moderní neomarxismus. Referendum je klíčové pro celou Evropu, protože pokud se své identity vzdá i mladý a věřící národ jako Slováci, lze těžko očekávat, že někde jinde bude situace lepší.

5.2.2015 v 21:50 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 1134 | Diskuse

Karel Šindelář

Islámský terorismus versus umírněný islám.

Jaký je rozdíl mezi muslimskými teroristy a umírněnými muslimy? Ve zvoleném cíli - nebo jenom ve zvolených prostředcích?

11.1.2015 v 17:59 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 605 | Diskuse

Karel Šindelář

Dnes jsme všichni Charlie: Hněv a hrdost!

Hněv a Hrdost je kniha, kterou napsala dnes již bohužel zesnulá italská spisovatelka Oriana Fallaci krátce po útoku na newyorská dvojčata. A právě tyto dva city nejlépe popisují to, co se mi odehrává v hlavě nyní, po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo.

7.1.2015 v 23:41 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 535 | Diskuse

Karel Šindelář

Západ versus islám - neslučitelné protiklady

„Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, že jsou obdařeni svým stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí. Že k zajištění těchto práv se ustanovují mezi lidmi vlády, odvozující svojí oprávněnou moc ze souhlasu těch, jimž vládnou.“ Tolik americká Deklarace nezávislosti, která do značné míry odráží ty nejzákladnější hodnoty západní společnosti. Zkusme je porovnat s tím, jak se na svět dívá islám.

4.1.2015 v 16:12 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Havlíček

Bismarckovský model zdravotnictví v Čechách

Proč se u nás tento skvělý model zdravotnictví, stal zdrojem obživy pro různé typy hladojedů a obchodníků, kteří kupčí z našim zdravím??? Jak je možné, že pojišťovny a farmaceutické společnosti na nás tím to způsobem parazitují??

26.6.2017 v 4:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Miroslava Pokorná

Poezie v kuchyni

Některé mé kuchařky jsou notně staré. Když říkám notně, tak třeba z roku 1944. Namátkou: Tajemství malochovatelské kuchyně, podle které jsem kdysi připravovala králíka tak, aby nesmrděl.Knížky o koření a bylinkách. Jídla ze soji

26.6.2017 v 1:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 |

Milan Radek

Budou i Evropanky muset chodit v budoucnu zahalené?

Narazil jsem na video s egyptským presidentem Násirem. Mluví o požadavku člena Muslimského bratrstva aby uzákonil zahalování žen, dole zahřmí smích. Někdo zvolá ať si bratr dá hadr na hlavu sám. Hned se mi vybavil president Bellen

26.6.2017 v 0:28 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 247 | Diskuse

Jana Slaninová

Když jedete na houby, minete Portu a skončíte ve vodě

Původní plán, který ráno uzrál v mé šílené hlavě, voněl hříbky na smetaně, jehličím a troškou stínu. Tak jsme se vypravili za dobrodružstvím. V metru jsem náhle změnila plán. A jelo se úplně jinam.

25.6.2017 v 20:40 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 311 | Diskuse

Eva Drunecká

Soros není Bůh

i když si na něj rád hraje a kupodivu mu v jeho božství mnoho lidí pomáhá a většina neodporuje. Vrtochy tohoto přebohatého staříka odborná veřejnost tituluje jako „kontroverzní názory“. Zní to vzletněji.

25.6.2017 v 19:06 | Karma článku: 34.99 | Přečteno: 916 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1450
Liberál, individualista, odpůrce kolektivismu a sociálního inženýrství.

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.