Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miloš Zeman – velký vizionář, který se mýlí

27. 02. 2014 18:33:00
Miloš Zeman má sen, krásný sen o Evropské Federaci, který dlouhodobě prosazuje a který opět nastínil ve svém projevu ve Štrasburku. Měl-li bych volit mezi současným „Evropským svazem sociálně-byrokratickým“ a zemanovou Evropskou federací, volil bych zemanovu Federaci. Ovšem, před tou volbou nikdy stát nebudeme.

Nepřímo se toho sám dotkl, když se přirovnal k polskému filozofovi Leszkovi Kołakowskému. Protože socialismus, to ve skutečnosti jsou vraždy politických odpůrců, koncentrační tábory a cenzura. Vychází to z logiky věci, kdy socialismus dává veškeré vyprodukované hodnoty „na jednu hromadu“ a následně je přerozděluje. Zatímco tržní systém hodnoty přerozděluje (někdy spravedlivě, někdy méně spravedlivě) na základě dobrovolných dohod a transakcí účastníků, jsou-li dány na jednu hromadu, rozpoutá se o ně boj. Každý má totiž trochu jinou představu, jak by měly být využity. Tento boj na sebe potom snadno vezme podobu vražd, koncentračních táborů a cenzury.


Stejně tak snaha o vytvoření evropského státu stojí proti podobně neřešitelným problémům. Státní investice a podpory (dotace, sociální dávky atd.)? Stejný problém, jako u socialismu. Rozpoutává se boj o přerozdělované hodnoty. Zatím na sebe bere pouze podobu korupce a klientelismu, protože stát ještě nepřerozděluje úplně všechno.


Stejná pravidla? Ale ovšem, rozpoutává se boj o to, jak budou vypadat. Pokud se neshodneme na jejich čistě liberální podobě (spíše neshodneme), tak se budou prosazovat zájmové skupiny – to mohou být jak státy, tak finanční skupiny. Řekl bych, že spousta nesmyslných zákonů a nařízení má právě tyto důvody.


Samozřejmě, tyto efekty se projevují i na čistě národní úrovni a zachování těchto pravomocí na úrovni národních států situaci nezachraňuje. Ovšem náklady na přesvědčení či zkorumpování 27 vlád jsou podstatně vyšší, než na přesvědčení či zkorumpování vlády jedné. Kromě toho, konkurence mezi jednotlivými právními řády by dokázala jasně odlišit, který právní řád je efektivnější.


Společná zahraniční politika? Kolik společných zájmů může mít zahraniční politika Litvy, České republiky a třeba Španělska, Francie či Velké Británie? Pár se jich najde, ale vesměs řeší zcela odlišné problémy ve zcela odlišných částech světa.


Společná armáda? To by byl teprve boj mezi státy o to, kdo jí bude kontrolovat. Kdo jí bude platit, v čím zájmu má případně jednat. Má poslouchat národní státy, nebo Brusel? Co když jí Brusel použije proti národním státům? Nebo i jen proti zájmům národních států? Vojenská aliance národních států se mi jeví jako lepší řešení, než podobné impérium.


Dalším faktorem, a zde musím sklonit hold spíše konzervativcům, je prostý fakt, že národy se opravdu zdají být oněmi „přirozenými údy člověčenstva.“ Nadnárodní státy vykazují silnou tendenci se drobit, jakmile začne slábnout moc centrální vlády. Rakousko-Uhersko prohrálo první světovou a ihned se rozpadlo. Československo – Praha zeslábla před druhou světovou a Slováci se odtrhli. Praha oslabila po pádu komunismu a bylo po Československu. Po pádu komunismu se rozpadla SSSR i Jugoslávie. Kyjev se zmítá v politické krizi a Krym už šilhá po státu, který je mu etnicky bližší. Londýn či Madrid slábnou ve prospěch Bruselu a Skotsko či Katalánsko už zvažují samostatnost.


Tím v žádném případě nechci naznačit, že by pád komunismu byl něčím špatným. Naopak. Jen zdůrazňuji, že při udržování nadnárodních států hraje určitou roli síla.


Miloš Zeman má velkolepé sny, jako např. gigantické vodní koridory. I zde se mýlí, když si myslí, že od realizace velkolepých snů jsou tu státy (či nadstáty). Představa dát celému lidstvu platformu, která ho bude spojovat, je hodná Alexandra Velikého. Ovšem, i když u počátku internetu stály vládní programy, jeho rozvoj probíhal iniciativou spousty jednotlivců, firem a ano, občas i vlád. Poskytnou všem zdarma neustále se aktualizující zdroj vědomostí, to je vize hodná Julia Caesara. Ale Wikipedii nezaložil žádný imperátor.


To nejlepší, co mohou udělat vlády pro své občany, je plést se jim co nejméně pod nohy. Ale na to nepotřebujeme Evropskou Federaci, na to stačí dohoda o bezcelní zóně či volném pohybu pracovních sil (nikoli příjemců sociálních dávek). Tedy spíše prosadit liberální zásady v EHP, než reformovat EU. Snahy reformovat EU totiž nejspíše dopadnou podobně, jako snahy reformovat komunismu.

Text Zemanova projevu.

PS.: Euro či společnou fiskální politiku jsem záměrně vynechal, vydalo by to na samostatný blog.

Autor: Karel Šindelář | čtvrtek 27.2.2014 18:33 | karma článku: 16.35 | přečteno: 814x

Další články blogera

Karel Šindelář

Klíčové referendum proběhne 7.2. na Slovensku

Slovensko, jedna z nejkřesťanštějších zemí Evropy, je na rozcestí. Sobotní referendum ukáže, zda je stále ještě věrné svým křesťanským základům, nebo už i na Slovensku zvítězil moderní neomarxismus. Referendum je klíčové pro celou Evropu, protože pokud se své identity vzdá i mladý a věřící národ jako Slováci, lze těžko očekávat, že někde jinde bude situace lepší.

5.2.2015 v 21:50 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Karel Šindelář

Islámský terorismus versus umírněný islám.

Jaký je rozdíl mezi muslimskými teroristy a umírněnými muslimy? Ve zvoleném cíli - nebo jenom ve zvolených prostředcích?

11.1.2015 v 17:59 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 607 | Diskuse

Karel Šindelář

Dnes jsme všichni Charlie: Hněv a hrdost!

Hněv a Hrdost je kniha, kterou napsala dnes již bohužel zesnulá italská spisovatelka Oriana Fallaci krátce po útoku na newyorská dvojčata. A právě tyto dva city nejlépe popisují to, co se mi odehrává v hlavě nyní, po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo.

7.1.2015 v 23:41 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 539 | Diskuse

Karel Šindelář

Západ versus islám - neslučitelné protiklady

„Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, že jsou obdařeni svým stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí. Že k zajištění těchto práv se ustanovují mezi lidmi vlády, odvozující svojí oprávněnou moc ze souhlasu těch, jimž vládnou.“ Tolik americká Deklarace nezávislosti, která do značné míry odráží ty nejzákladnější hodnoty západní společnosti. Zkusme je porovnat s tím, jak se na svět dívá islám.

4.1.2015 v 16:12 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 1345 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Kulturní eurotradice

Na novinové titulky typu: V xxx zaútočil nožem (autem, samopalem, dosaďte si sami) na lidi. Po útoku zůstalo šest (patnáct, dvacet, dosaďte si sami) mrtvých... si už zvykáme, jako na nekuřácké nonstop putyky plné maminek s dětmi.

20.8.2017 v 14:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Monika Pilloni

Patriotická loď u Malty: zákaz přistání, posádka bez vody

Defend Europe informují, že 17. srpna završilii svoji úspěšnou misi. Posádka C-Star se nachází na HURD ́S BANK u Malty a jsou bez vody. Kolaboranti pašeráků jsou v přístavech, bojovníci proti ilegalitě nedostali povolení k vjezdu?

20.8.2017 v 14:38 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 281 | Diskuse

Vilém Barák

Veřejných peněz je ve sportovní špíně škoda

Sportovci soutěží za sebe a své sponzory a kdo má touhu vyniknout, bude sportovat i bez státní podpory. A jestliže si někdo přeje, aby Czechia získávala co nejvíce medailí na světových šampionátech, je to jeho věc a jeho peníze.

20.8.2017 v 13:52 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 216 | Diskuse

Beata Krusic

Vzpomínka na "Majkla"

Vzpomínám si jako dnes, kdy 25.6. 2009 přinesla světová média smutnou zprávu, že zemřel americký zpěvák, Michael Jackson.

20.8.2017 v 13:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Dvořák

Zamává kandidát z Vesničky s prezidentskými šancemi Zemana, Horáčka a Drahoše?

V tomto týdnu se budoucí prezidentští kandidáti trumfovali v tom, kdo z nich má už víc podpisů nad padesátitisícový limit, a jenom dosud nerozhodnutý Kubera skromně mlčel, protože má svých patnáct dobrozdání od kolegů ze Senátu.

20.8.2017 v 12:13 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 587 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1450
Liberál, individualista, odpůrce kolektivismu a sociálního inženýrství.

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.