Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihy si odlišnou sazbu DPH nezaslouží!

5. 04. 2014 20:26:00
Tímto blogem píchnu do vosího hnízda. Vzděláním knihkupec a životním stylem trochu knihomol, hodlám střílet do vlastních řad. Jestli mi vůbec přijde pozvánka na příští třídní sraz, tak nejspíše za účelem zlynčování.

Knihy a léky mají být zařazeny do nové, nejnižší (tedy druhé nejnižší, první má černý trh) sazby DPH a to pravděpodobně ve výši 10 %. Knihkupci ucítili šanci a vyrazili do boje, aby návrh podpořili. Těžko říci, zda jde o vážně míněnou podporu, nebo jenom chytrou marketingovou kampaň (nejspíše kombinaci obojího).

Argumentů, proč snížit DPH u knih, se nabízí hned několik. Naše DPH na knihy patří k nejvyšším na světě. Ono, vzato kolem a kolem, naše zdanění je obecně nějak přehnaně vysoké. Plně souhlasím s tím, že bychom ho měli snížit. Jenom si nemyslím, že bychom měli společnost parcelovat a danit každou zájmovou skupinu odlišně.

Knihy čelí „neférové“ konkurenci knihoven. Silný argument, jehož rozebrání by nás dovedlo až k otázce, zdali stát v podobě knihoven nedělá to samé, co u pirátských serverů na stahování filmů zakazuje. Diskuze na samostatný článek, ale těžko vnímat nižší DPH jako vhodnou satisfakci. Když stát někde intervenuje, vždy tím někomu konkuruje. Automobilky by mohly požadovat podporu na základě faktu, že čelí neférové konkurenci vlakové a autobusové dopravy. Ostatně, z toho, že stát provozuje České dráhy, je jasné, že doprava je veřejným statkem.

Veřejným statkem je zajisté i sport. Obezita představuje jeden z největších problémů západní civilizace, staví se např. cyklostezky. Nejsou neférovou konkurencí fitness center?

Za veřejný statek lze při troše snahy vydávat skoro cokoli. Každý psycholog vám potvrdí, že sexuální frustrace má negativní vliv na lidskou náladu a zdraví. Negativní externality spjaté s naštvaným, frustrovaným úředníkem či nadřízeným jsou výrazné. Takže bychom mohli za veřejný statek začít vydávat prostituci. Začneme tedy podporovat nevěstince?

Knihy podporují gramotnost, vzdělanost a kulturu. U Dostojevského to asi platí. Ale jaká je nejprodávanější kniha v poslední době? Padesát odstínů šedi. Sadomasochistické „porno pro matky.“ Nic proti této knize nemám, jde patrně (pro určitou skupinu žen) o skvělý únik ze současného genderově korektního, feminismem ovlivněného světa, ale že by nějak rozvíjela kulturu a vzdělanost, o tom dost pochybuji. A nemyslím, že by se jednalo o veřejný statek (leda dle té samé logiky, podle níž tam spadá i prostituce). Dostojevského si člověk půjčí spíše v té knihovně, než aby si ho koupil.

Knižní trh se prý dotýká všech vrstev společnosti. Mě to naopak přijde jako jeden z těch momentů, kdy se žádá, aby nižší vrstvy přispěly vyšším. Nevím, ale nemyslím, že by mezi kopáči bylo moc čtenářů. Zato mezi nimi bude hodně kuřáků, jimž se má opět zvyšovat spotřební daň.

V oblasti se uplatňují tvůrčí profese. Hezký argument. Platí totiž pro jakýkoli obor.

Knihkupci (a vydavatelé) to mají v současné době těžké. Čelí hrozbě v podobě elektronických knih, které zatím představují spíše marginální záležitost, ale nakonec papír vytlačí do role luxusního, menšinového statku. Z nostalgického hlediska smutné, ale prostě fakt, nad nímž nemá smysl brečet. Jde o další evoluční skok (po knihtisku) a knihy může zlevnit (a tím zpřístupnit masám) mnohem více než hraní si s různými sazbami DPH.

Konkurují jim nová média, spjatá s internetem, jako například blogosféra.

Čelí ekonomické stagnaci, která se samozřejmě na „zbytných statcích“ musí vždy projevit. Zatímco číst člověk může, jíst musí. Nemá-li tedy peněz nazbyt a musí si zvolit, co z toho, zvolí si jídlo (a splátku hypotéky nebo nájem).

Jde o odvětví, kde lité zůstávají spíš z lásky k oboru, než kvůli penězům. Těch se tam točí málo.

Ale obecně vzato, když vezmu v úvahu pyramidu potřeb, jdou na to knihkupci zcela špatně. A to by ji znát měli, ti, kteří stejně jako já absolvovali středoškolský obor knihkupectví, ji totiž brali ve škole. Četba knih je na této pyramidě až hodně vysoko. Způsobem, jak podpořit kulturu, tedy nejsou dotace či nižší daně, ale usnadnit lidem uspokojení těch nejzákladnějších potřeb. Pak budou mít čas (a náladu) na četbu či návštěvu opery.

Jak toho docílit? Jednoduše. Snižme celkovou daňovou zátěž, redukujme byrokracii a nákladné státní přerozdělování zdrojů. Omezme regulace a otevřme trh s potravinami exportérům. Díky tomu občanům zůstane v peněženkách více peněz. A to i po zaplacení splátky hypotéky (či nájmu) a jídla. Tyto peníze následně utratí za statky, na něž se normálně nedostane. Třeba za vybudování nové domácí knihovny.

Nebo se spokojí se stejnými penězi, ale nebudou muset zůstávat v práci přesčas. A volný čas věnují činnostem, na něž se nyní nedostane. Třeba četbě.

Není potřeba dělit společnost na zájmové skupiny a nechat je mezi sebou bojovat o dotace, daňové úlevy a výhodnější právní prostředí. Mnohem lepší by bylo vytvořit příznivější prostředí pro všechny.

Autor: Karel Šindelář | sobota 5.4.2014 20:26 | karma článku: 42.61 | přečteno: 7139x

Další články blogera

Karel Šindelář

Nebojujme minulé války

Blíží se volby. Mohou patřit k nejdůležitějším volbám v našich dějinách, protože se blíží doba, kdy budeme muset učinit hned několik fundamentálních rozhodnutí.

13.9.2017 v 19:35 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 411 | Diskuse

Karel Šindelář

Klíčové referendum proběhne 7.2. na Slovensku

Slovensko, jedna z nejkřesťanštějších zemí Evropy, je na rozcestí. Sobotní referendum ukáže, zda je stále ještě věrné svým křesťanským základům, nebo už i na Slovensku zvítězil moderní neomarxismus. Referendum je klíčové pro celou Evropu, protože pokud se své identity vzdá i mladý a věřící národ jako Slováci, lze těžko očekávat, že někde jinde bude situace lepší.

5.2.2015 v 21:50 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 1145 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Rotschedl

Kandidátky je jak hororový román

Nedalo mi to, a tak jsem si sedl k volebním lístkům, které mi nedávno přistály do schránky. Myslel jsem si, že to bude poklidný pondělní večer, ale velmi rychle se to změnilo a zůstal mi jen děs ve tváři. Tu je pár mých postřehů.

16.10.2017 v 23:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

David Jaroš

Stydím se za toho, koho volím?

Volby se blíží, množství nás tuší koho asi volit budeme a Ti kdo to ještě 100% ně neví, má asi, nebo by aspoň měl mít, nějaký zúžený výběr z několika stran. Nicméně je tu takový fenomén, který jsem často v minulosti pozoroval u

16.10.2017 v 20:15 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 516 | Diskuse

Karel Trčálek

Poslední průzkum před volbami. Vyhrají „Rozumní, stop imigraci“, druzí budou komunisté

Podle posledního průzkumu před volbami získají „Rozumní, stop imigraci“ 32,1% hlasů, v těsném závěsu za nimi budou staří známí komunisté s 27,6%

16.10.2017 v 18:24 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 415 | Diskuse

Robert Troška

Svobodní a KDU-ČSL proti zastavení přijímání muslimů, ANO a Piráti podpora homosexualismu

Zajímavé výsledky odpovědí na otázky kladené jednotlivým politickým stranám si může každý nerozhodnutý volič (a nejenom on) zkontrolovat ve volební kalkulačce 2017.

16.10.2017 v 14:51 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 1375 | Diskuse

Josef Nožička

TOP 09 eurobubákům neuhne a neuhne…

Kampaň před parlamentními volbami vrcholí a tak se politické strany předhánějí v tom, kdo přijde s údernějším a originálnějším billboardem, kterým se pokusí ulovit dosud nerozhodnuté voliče.

16.10.2017 v 13:20 | Karma článku: 36.94 | Přečteno: 1739 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1424
Liberál, individualista, odpůrce kolektivismu a sociálního inženýrství.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.