Zastánci lidských práv promluvili! A ukázali svoji pravou povahu.

Zastánci lidských práv promluvili. A ukázali svojí pravou povahu. Lidská práva? Ano... nejsi-li Rus. Kolektivní vina? Nikdy... nejste-li Rusové. Právo na sebeurčení? Ano... nejste-li Rusové. Svoboda? Ano, tedy až na tu ekonomickou. Zejména na tu, obchodovat s Rusem.  

Exministři Michael Kocáb, Martin Bursík, Luboš Dobrovský a senátor Jaromír Štětina vyzvali vládu České republiky, aby přijala sankce proti Rusku a Rusům. Zkusme si podobné sankce probrat. Začněme u těch ekonomických, pro něž je větší podpora a o nichž uvažují i ostatní politici. Už i ty jsou totiž iracionální. Zjednodušeně řečeno, šlo by zakázat vývoz do Ruska a dovoz z Ruska. Koho to postihne? Vlády? Také, vyberou méně na daních. Politiky osobně? No...

Postihne to hlavně „obyčejné lidi.“ Když si Rus kupuje nějaké zboží made in Czech Republic (např. jeden známý publikoval na Facebooku fotku z ruského supermarketu, kde byl jeden český výrobek vedle druhého – myslím, že minerálky apod.) obchoduje tím hlavně s českým podnikatelem a tím i jeho zaměstnanci. Zakáži-li této firmě (třeba výrobcům minerálek) exportovat do Ruska, prodělají na tom ruští zákazníci, kteří si to nebudou moci koupit, ruští zaměstnanci, kteří danou věc nebudou moci prodat, podnikatelé, co to prodávají (ať už jsou odkudkoli) a poté čeští zaměstnanci, kteří to vyrábí (vyváží, balí a nevím co ještě) a samozřejmě čeští podnikatelé. Četli jste tam někde Putina? Já ne.

V opačném gardu to funguje, exportuje-li Ruská firma do Čech, opět na to doplatí zejména „obyčejní lidé.“ Na obou stranách. Pokud je nějaká firma na vzájemném obchodním vztahu závislá, ekonomická blokáda povede k jejímu bankrotu. Důsledkem je zvýšení nezaměstnanosti, růst chudoby, pokles kupní síly a všechny jevy, které tak dobře známe z krize.

Představme si na okamžik, že by sankce opravdu zabraly. Podařilo se zasáhnout životní zájmy ruského průmyslu a hospodářství, jak žádá Karel Schwarzenberg a sankce by znamenaly ekonomický kolaps Ruské Fedrace. Obrovský růst nezaměstnanosti, chudoba, deflace (či naopak hyperinflace, pokud si centrální banka začne tisknout peníze na sociální dávky a obchod s Čínou), nepokoje... Je tohle to, co Západ chce? To má být ona snaha o humanitu a prosazování lidských práv?

Ok, vedlo to k Putinovu pádu. Rusové vyhnali Putina z Ruska, ten nyní škemrá a politický azyl v Číně... Kdo ho nahradí? Prozápadní demokraté? Byl to guru současného ekonomického a politického mainstreamu Keynes, který varoval před ekonomickým zbídačením Německa (prostřednictvím vysokých reparací) po první světové válce. A měl pravdu, negativní důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Vzaly na sebe podobu nacionálního socialismu. Protože, to je nutno přiznat, stejně jako Němci po první světové, i dnes Rusové do jisté míry nostalgicky hledí k časům, kdy byli velmocí. Putin je cynický pragmatik, žádný Hitler, jde mu prostě o Sevastopol. Ale to neznamená, že by ho nějaký ten Hitler nemohl nahradit.

Když jsme u toho nacionálního socialismu, čím se liší od západních hodnot? Ekonomickým systémem? Jako libertarián bych tomu rád věřil, ale současný ekonomický systém bohužel vychází ze stejných etatistických a keynesiánských základů, jako ten nacionálně sociální. Základní rozdíl spočívá v přijetí principu kolektivní viny a nadřazenosti jedněch ras či národů nad druhými, tedy odmítnutí vnímání člověka prioritně jako jedince, ale naopak jeho vnímání jako součásti nějakého kolektivu, u nacionálního socialismu národního či rasového (pro upřesnění, komunismus se liší pouze tím, že jako určující vnímá „sociální třídu“).

A zde se dostáváme k pravé podobě zmíněných bojovníků za lidská práva. Jsou totiž pro zrušení vydávání víz občanům Ruské federace, pro zmražení kont občanů Ruské federace žijících v ČR (pod záminkou prověření legálnosti těchto vkladů – presumpce viny), zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do ČR (takže podnikat tu nesmíš, protože jsi Ži... é, vlastně Rus). Neřeší se, zda daný Rus souhlasí s vládní politikou nebo ne. Je Rus a tedy nepřítel státu (Karel Schwarzenberg je pravda mírnější, ten by zmrazil konta jenom těm nejbohatším Rusům).

Porovnejte s mým popisem nacionálního socialismu a dostanete nepěkný výsledek. Psychologie zná zajímavý pojem projekce, kdy člověk na druhých pozoruje ty své vlastnosti, které sám před sebou skrývá. Například vidí v Putinovi nového Hitlera?

Jsem rád, že Bohuslav Sobotka tyto návrhy odmítá a chová se podstatně racionálněji. Zda je to tím, že má prostě rozum, nebo má pouze obavy z reakce českých podnikatelů (a svých sponzorů) na případnou ruskou odvetu, nelze v této chvíli posoudit.

 

Autor: Karel Šindelář | neděle 16.3.2014 19:02 | karma článku: 38,80 | přečteno: 3288x
  • Další články autora

Karel Šindelář

Pandemie covidismu

1.1.2022 v 18:34 | Karma: 33,37

Karel Šindelář

Chápou, co činí?

17.11.2018 v 14:02 | Karma: 36,92

Karel Šindelář

Vraťme slovům jejich význam

6.7.2018 v 11:41 | Karma: 30,51

Karel Šindelář

Británie na cestě do pekel

27.5.2018 v 21:04 | Karma: 33,24

Karel Šindelář

Racionálně o Czexitu

13.2.2018 v 20:07 | Karma: 29,47

Karel Šindelář

Rok 2018: Rok regulací

19.12.2017 v 19:35 | Karma: 19,80

Karel Šindelář

Nebojujme minulé války

13.9.2017 v 19:35 | Karma: 18,08
  • Počet článků 53
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1346x
„Nikdo nemiluje vlast proto, že je velká, ale proto, že je jeho.“
Seneca.

Kratší jednorázové postřehy naleznete na Twitteru:

https://twitter.com/intplogik

Seznam rubrik

Oblíbené knihy