Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Západ versus islám - neslučitelné protiklady

4. 01. 2015 16:12:03
„Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, že jsou obdařeni svým stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí. Že k zajištění těchto práv se ustanovují mezi lidmi vlády, odvozující svojí oprávněnou moc ze souhlasu těch, jimž vládnou.“ Tolik americká Deklarace nezávislosti, která do značné míry odráží ty nejzákladnější hodnoty západní společnosti. Zkusme je porovnat s tím, jak se na svět dívá islám.

Individualismus je asi tím, co Západ nejvýrazněji odlišuje od ostatních civilizačních okruhů. Jednotlivec je na Západě základní jednotkou, od níž se vše odvíjí. Každý má právo sledovat svoje osobní štěstí. Vychází z toho jak liberalismus, moderní konzervatismus, tak částečně i socialismus (viz např. snaha legalizovat sňatky homosexuálů, boj proti diskriminaci, podpora matek s dětmi apod.).

Islám je kolektivistický, svět vnímá očima společnosti či víry. Odlišně vnímá muže a ženu ne pro jejich individualitu, ale pro jejich pohlaví. Stejně tak odlišně vnímá muslima či nemuslima, křesťana či ateistu – pro jejich (ne)víru, nikoli kvůli individualitě. Islám věří v osud (jako důkaz moudrosti Alláhovi), což samozřejmě znemožňuje individuální snahu o dosažení vlastního štěstí.

Svoboda s individualismem úzce souvisí. Pro Západ je svoboda jednou z nejdůležitějších hodnot. Svoboda individuální i kolektivní, svoboda projevu, vyznání... To jsou západní hodnoty. Tyto svobody jsou občas v konfliktu, je rozdíl mezi ekonomickou svobodou, na níž klade důraz pravice a svobodou „dělat si co chci,“ jak jí vnímá levice.

Svoboda nemůže být nikdy bez hranic a kde jsou vedeny tyto hranice, to je předmětem ideologických střetů na Západě. Pro liberála „končí tam, kde začíná svoboda druhého.“ Socialismus by zase omezil svobodu jedněch nakládat se svým majetkem, aby zvýšil svobodu konzumovat druhých. Opět ovšem platí, na potřebě svobody se shodnou všichni.

Není náhodou, že trestem je v naší společnosti „odnětí svobody.“

Co na to islám? Islám (podřízení) reguluje život svých podřízených do takové míry, že k tomu regulátoři z Bruselu možná vzhlíží jako k nedostižnému ideálu. Už nutnost se pětkrát denně modlit výrazně omezuje svobodu jednotlivce, zde zejména symbolicky, aby bylo jasno, že dotyčný svobodný není. Islám zakazuje vepřové, alkohol, úroky (přičemž úvěr za účelem investice je jednou z vymožeností, která umožnila ekonomický růst západu; ano, je pravda, že to islámské banky obchází), majetek v islámu není vnímán ani tak jako vlastnictví jednotlivce, jako spíš propůjčený Alláhem. Přikazuje vedle zmíněných povinných modliteb cestu do Mekky, Ramadán, náboženskou daň, ale i povinnost šířit islám.

Islám zakazuje muslimkám vzít si nemuslima, muslimovi svatbu s nemuslimkou nezakazuje, ovšem dítě z tohoto manželství počaté je automaticky muslimem.

Rovnost s předchozími opět úzce souvisí. Pravice a levice mají odlišná pojetí rovnosti, zjednodušeně lze říci, že pravicová rovnost je rovnost před bohem a před zákonem, levicová rovnost znamená rovnost ve výsledku. Jedna s druhou jsou v rozporu (chci-li rovnost ve výsledku, např. v majetku, musím bohatým brát a chudým dávat, což omezuje rovnost před zákonem), ovšem opět, jak levice, tak pravice, rovnost uznávají.

Není náhodu, že to byl Západ, kde bylo zrušeno otroctví.

Jediným „moderním“ západním ideovým směrem, který rovnost neuznává, je nacionální socialismus.

Právě k němu má blízko islám. Islám (stejně jako nacismus) je bytostně hierarchický. Islám, jak zmíněno, znamená podřízení, odevzdání se Bohu. Tedy, všichni jsou podřízeni Bohu. I společnost je poté hierarchizována. Všichni jsou podřízeni chalífovi (tedy, pokud zrovna nějaký vládne), imámům, ženy jsou podřízeny mužům, lid knihy muslimům, nejníže jsou pak "pohané," ateisté či odpadlíci (analogicky, nacismus měl stejně propracovanou hierarchii, akorát na rasově-nacionálním základě).

Není náhodou, že Islámský stát obnovuje otroctví.

Rozdílů lze samozřejmě najít více, stačí napsat výrazy jako monogamie, nacionalismus (prosím, nezaměňovat s nacismem) či sekularismus.

A je něco, co má islám se Západem společné? Řekl bych, že nejvýznamnější je univerzalismus, přesvědčení, že právě jejich cesta je pro všechny ta nejlepší.

Položme si otázku – je, při vědomí těchto rozdílů (a jednoho společného prvku), reálné věřit, že spolu tyto dvě civilizace dokáží žít v jednom prostoru (míněno Evropa) a nepovede to k občanským válkám?

Zdroje: Martin Janeček: Islámská rozpínavost včera, dnes a zítra; Samuel Huntington: Střet civilizací; web http://al-islam.cz/.

Autor: Karel Šindelář | neděle 4.1.2015 16:12 | karma článku: 27.01 | přečteno: 1342x

Další články blogera

Karel Šindelář

Klíčové referendum proběhne 7.2. na Slovensku

Slovensko, jedna z nejkřesťanštějších zemí Evropy, je na rozcestí. Sobotní referendum ukáže, zda je stále ještě věrné svým křesťanským základům, nebo už i na Slovensku zvítězil moderní neomarxismus. Referendum je klíčové pro celou Evropu, protože pokud se své identity vzdá i mladý a věřící národ jako Slováci, lze těžko očekávat, že někde jinde bude situace lepší.

5.2.2015 v 21:50 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 1134 | Diskuse

Karel Šindelář

Islámský terorismus versus umírněný islám.

Jaký je rozdíl mezi muslimskými teroristy a umírněnými muslimy? Ve zvoleném cíli - nebo jenom ve zvolených prostředcích?

11.1.2015 v 17:59 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 605 | Diskuse

Karel Šindelář

Dnes jsme všichni Charlie: Hněv a hrdost!

Hněv a Hrdost je kniha, kterou napsala dnes již bohužel zesnulá italská spisovatelka Oriana Fallaci krátce po útoku na newyorská dvojčata. A právě tyto dva city nejlépe popisují to, co se mi odehrává v hlavě nyní, po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo.

7.1.2015 v 23:41 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 535 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ota Blažek

Chtěná - nechtěná EU

"Obecně vzato průzkum ukazuje, že Evropané odmítají řízení z Bruselu a chtějí mnohem víc rozhodovat sami o sobě. I když si většinově nepřejí odchod z Unie, chtějí, aby v jejich zemích přesto proběhla referenda o členství."

25.6.2017 v 23:54 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 98 | Diskuse

Zdenek Horner

Češi požadují zákaz všech náboženství

Češi na stále rozvaleném a očekávajícím zasedání OSN navrhli zakázat přípisem do charty všechna světová náboženství. Protože se již celosvětově lidstvo konečně přesvědčilo, že multikulturalismus selhal a funguje jenom dehumanizace

25.6.2017 v 23:27 | Karma článku: 6.21 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Dvořák

Babiš se na Otázky (ne)vykašlal, jen mu to nevyšlo

Václav Moravec o nedělním poledni sice hořekoval, že ho Andrej Babiš už poněkolikáté vypekl a nedostavil se do věže, ale bylo to stesk jen tak na oko.

25.6.2017 v 20:19 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 793 | Diskuse

Jitka Mikysková

Před 100 lety začaly Spojené státy zachraňovat Evropu

Když 6. dubna 1917 vyhlásily Spojené státy Německu válku, podařil se tím prezidentu Woodrowu Wilsonovi nebývalý průlom do té doby izolacionistické zahraniční politiky.

25.6.2017 v 18:19 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 457 | Diskuse

Jitka Mikysková

Svět podle Putina a svět podle Spojených států

nikdy nebude stejný, objektivně vzato, není horší ani lepší, je prostě jiný a je to dáno odlišnou historií a kulturou.

25.6.2017 v 15:23 | Karma článku: 30.96 | Přečteno: 1246 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1450
Liberál, individualista, odpůrce kolektivismu a sociálního inženýrství.

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.